Чуби Ольги Миколаївни
Екзамен – це свято ?!
Шановні батьки та учні шкіл, ось і
наближається той момент, коли потрібно максимально сконцентрувати власні сили, та
підготуватися до важливого кроку у Вашому житті - складанні державної
підсумкової атестації та зовнішнього незалежного тестування. Екзамен – одна із
стресових ситуацій для більшості людей. Кожна людина володіє своїм набором
психологічних ресурсів, щоб витримати екзаменаційну гонитву. Неможливо сказати,
що одні люди за своєю психологічною природою більш готові до екзамену ніж інші.
Тому до цього періоду в житті потрібно ретельно підготуватися.
Підготовка до екзамену:
- Спочатку підготуй місце для занять: прибери із столу зайві речі, зручно розтав підручники, довідники, зошити, папір, олівці і т.д.
- Можна ввести в інтер’єр кімнати жовтий і фіолетовий колір, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього інколи достатньо будь-якої картинки в цих тонах.
- Склади план занять. Встанови хто ти – «сова» чи « жайворонок», і, в залежності від цього, максимально використовуй ранковий чи вечірній час. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні будеш вивчати. Не «трошки позайматися», а які саме розділи і теми опрацюєш.
- Почни з самого складного, з того розділу, котрий знаєш гірше всього. Але якщо тобі важко «розкачатися», можна почати з того матеріалу, який тобі найбільш цікавий. Поступово увійшовши в робочий ритм, діло піде.
- Змінюй заняття і відпочинок, наприклад, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин – перерва.
- Корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем, бажано на папері. Плани корисні тому, що їх легко використовувати при коротких повтореннях матеріалу.
- Використовуй як можна більше різних опублікованих тестів з цього предмету. Це тренування ознайомить тебе з конструкціями тестових завдань.
- Тренуйся з секундоміром в руках, засікай час виконання тестів.
- Залиш один день перед екзаменом на те, щоб знову повторити всі відповіді, ще раз зупинись на найскладніших запитаннях.
Напередодні екзамену:
- Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до екзамену, йому не вистачить всього однієї, останньої перед ним ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не потрібно себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватися, прийми душ, прогуляйся. Виспись, як можна краще, щоб встати,відпочивши, з відчуттям власного здоров’я, сили, « бойового» настрою. Адже екзамен – це своєрідна боротьба, в якій потрібно проявити себе, показати свої можливості та здібності.
- На екзамен ти повинен з’явитися за півгодини до початку тестування. При собі потрібно мати, якщо ти здаєш ЗНО: пропуск, паспорт (не свідоцтво про народження) і декілька (про запас) гелевих або капілярних ручок з чорними чорнилами.
Декілька універсальних рецептів для більш вдалої тактики виконання тестування:
- Зосередься! Після виконання попередньої части тестування (заповнення бланків), коли ти прояснив всі незрозумілі для себе моменти, зосередься і забудь про оточуючих. Для тебе існує тільки текст завдання і годинник, регламентований час виконання тесту. Поспішай, не кваплячись! Перед тим, як вписати відповідь, перечитай запитання двічі і впевнись, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.
- Починай з легкого! Почни відповідати на ті питання, в знанні яких ти не сумніваєшся, не зупиняйся на тих, котрі можуть викликати довгі роздуми. Коли ти заспокоїшся, голова почне працювати більш ясно і чітко, і ти ввійдеш в робочий ритм.
- Пропускай! Потрібно навчитися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам’ятай: в тесті завжди найдуться такі запитання, з якими ти обов’язково впораєшся.
- Читай завдання до кінця! Поспіх не повинен призводити до того, що ти намагаєшся зрозуміти умову завдання «за першими словами» і будуєш кінцівку в своїй уяві. Це вірний спосіб зробити додаткові помилки.
- Думай тільки про наступне завдання! Коли ти бачиш нове завдання, забудь все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не пов’язані один з іншим, тому знання, які ти застосовував в одному ( вже, наприклад, розв’язане тобою), не допоможе правильно вирішити нове завдання. Ця порада дає тобі і другий безцінний психологічний ефект – забудь про невдачу в минулому завдані. Думай тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.
- Виключай! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо послідовно виключати відповіді, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу всього на одному - двох варіантах.
- Заплануй два круга! Розрахуй час так, щоб за дві треті всього відведеного часу пройтись по всім легким завданням («перший круг»). Тоді ти встигнеш набрати максимум балів на цих завданнях, а потім спокійно повернутись і подумати над важкими («другий круг»).
- Перевір! Залиши час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути пробігти очима і виправити помилки.
- Вгадуй! Якщо ти не впевнений у виборі відповіді , але інтуїтивно можеш надати перевагу будь - якій відповіді, то інтуїції слід довіритись!
- Не засмучуйся! Намагайся виконати всі завдання, але враховуй, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень важкості, і кількість виконаних тобою завдань цілком може бути достатнім для хорошої оцінки.
Максимально дотримуйтесь даних рекомендацій та вірте у
власні сили, і результат Вас не розчарує.